
Bijgewerkt: augustus 2026 · Leestijd: ca. 16 minuten
Welke monitor past het beste bij MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini, Mac Studio of iPad? Niet alleen formaat en resolutie zijn doorslaggevend. Voor een goede Mac-werkplek spelen vooral pixeldichtheid, macOS-schaling, kleurweergave, USB-C/Thunderbolt, laadvermogen en het werkelijke gebruiksdoel een rol.
In dit koopadvies vergelijken we vijf verschillende beeldschermconcepten, van het 27-inch 5K Studio Display via een 40-inch 5K2K-ultrawide tot de 4K-gamingmonitor, en laten we zien welk model zinvol is voor Office, fotobewerking, video, multitasking en gaming op de Mac.
Welke monitor is het beste voor een Mac?
Als je de typisch scherpe Apple-weergave zoekt, is een 27-inch 5K-beeldscherm bijzonder aantrekkelijk. Voor maximale werkruimte is een 40-inch 5K2K-ultrawide geschikt. 27-inch QHD kan een voordelige productiviteitsmonitor zijn, maar oogt bij tekst en interface minder verfijnd dan 4K of 5K. Voor gaming zijn 4K en hoge verversingssnelheden interessant. Belangrijk: kies de monitor op basis van je workflow, niet alleen op de hoogste resolutie.
De vijf monitoren voor Mac en iPad vergeleken
| Model | Formaat / resolutie | Bijzonderheid | Ideaal voor | Amazon |
|---|---|---|---|---|
| Apple Studio Display (2026) | 27" · 5120 × 2880 · 60 Hz | 218 ppi, P3, Thunderbolt 5, 96 W opladen | Apple-integratie, foto, ontwerp, Office | Bij Amazon bekijken* |
| LG UltraFine 40U990A-W | 40" · 5120 × 2160 · tot 120 Hz | 21:9, Nano IPS Black, Thunderbolt 5, 96 W | Multitasking, video, programmeren, grote tijdlijnen | Bij Amazon bekijken* |
| Dell UltraSharp U2724D | 27" · 2560 × 1440 · 120 Hz | IPS Black, sterke ergonomie, grote kleurruimten | Office, programmeren, voordelige tweede monitor | Bij Amazon bekijken* |
| Samsung Odyssey Neo G7 | 32" · 3840 × 2160 · 165 Hz | Mini-LED, 1000R-gebogen, hoge verversingssnelheid | Gaming, media, 4K-allroundopstelling | Bij Amazon bekijken* |
| BenQ PD2725U | 27" · 3840 × 2160 · 60 Hz | 95 % P3, Thunderbolt 3, KVM, fabriekskalibratie | Foto, video, grafisch ontwerp | Bij Amazon bekijken* |
* Affiliatelink. Prijzen en beschikbaarheid kunnen bij Amazon veranderen.
Apple Studio Display 2026: beste integratie voor Mac
Het Apple Studio Display 2026 is de meest voor de hand liggende premiumoplossing voor gebruikers die een zo consistent mogelijke Apple-ervaring willen. Het 27-inch 5K Retina-paneel biedt 5120 × 2880 pixels bij 218 ppi, 600 nits, P3-kleurruimte en True Tone.
De versie uit 2026 heeft twee Thunderbolt 5- en twee USB-C-aansluitingen. De hostaansluiting kan een compatibele MacBook met tot 96 W opladen. Camera, luidsprekers en microfoons zijn ingebouwd.
Voor wie is het Studio Display de moeite waard?
Vooral voor MacBook Pro-, Mac mini- en Mac Studio-gebruikers die waarde hechten aan zeer verfijnde tekstweergave, typisch Apple-schalen en een hoogwaardige alles-in-één beeldschermoplossing. Voor gaming is 60 Hz daarentegen niet de belangrijkste kracht.
LG UltraFine 40U990A-W: 5K2K-ultrawide voor maximale werkruimte
De LG UltraFine 40U990A-W is een grote 40-inch ultrawide met 5120 × 2160 pixels in 21:9-formaat. De brede werkruimte is bijzonder geschikt voor multitasking, videomontage, programmeren, muziekproductie en omvangrijke creatieve workflows op de Mac.
LG combineert Nano IPS Black met 99 % DCI-P3, DisplayHDR 600, tot 120 Hz, Thunderbolt 5 en tot 96 W Power Delivery. Daardoor is de monitor bijzonder interessant voor Final Cut-/DaVinci-tijdlijnen, muziekproductie, programmeren en gebruikers met veel vensters.
5K2K is niet hetzelfde als 27-inch 5K
Een 27-inch 5K-beeldscherm verdeelt 5120 × 2880 pixels over een kleiner oppervlak en bereikt daardoor een aanzienlijk hogere pixeldichtheid. Een 40-inch 5K2K-ultrawide geeft juist prioriteit aan breedte en werkruimte.
Dell UltraSharp U2724D: QHD-monitor voor Office en productiviteit
De Dell UltraSharp U2724D biedt 27 inch, 2560 × 1440 pixels en 120 Hz. Het IPS Black-paneel dekt volgens Dell 98 % Display P3 en 98 % DCI-P3 en is vanuit de fabriek gespecificeerd op Delta E < 2.
Voor Office, programmeren en als voordelige tweede monitor is dat een interessante combinatie. Als hoofdbeeldscherm voor gebruikers die van het Retina-display van een MacBook komen, moet je echter weten: QHD op 27 inch heeft aanzienlijk minder pixeldichtheid dan 4K of 5K.
Belangrijk voor MacBook-gebruikers
De U2724D heeft USB-C voor gegevens, maar is geen klassieke oplossing met één kabel voor laptopopladen en beeldsignaal. Daarvoor zijn Thunderbolt-/USB-C-monitoren zoals Studio Display, LG UltraFine of BenQ comfortabeler.
Samsung Odyssey Neo G7 32 inch: 4K en 165 Hz voor gaming
De Samsung Odyssey Neo G7 S32BG750NP is een 32-inch 4K-monitor met Mini-LED-achtergrondverlichting, 1000R-kromming en tot 165 Hz. Daarmee richt hij zich sterker op gaming en media dan op een klassieke Apple-kantoorwerkplek.
Voor Mac-gebruikers is de combinatie van 3840 × 2160 pixels en een hoge verversingssnelheid interessant, mits de gebruikte Mac, aansluiting en kabel de gewenste combinatie van resolutie en verversingssnelheid ondersteunen.
De Neo G7 zet in op DisplayPort en HDMI en biedt geen MacBook-oplossing met één kabel en USB-C-opladen. Voor Mac mini of Mac Studio is dat minder relevant.
BenQ PD2725U: 4K-monitor voor fotografie, video en ontwerp
De BenQ PD2725U blijft een interessante keuze voor creatieve workflows. Hij biedt 27 inch, 3840 × 2160 pixels, 95 % DCI-P3, 100 % sRGB en Rec.709, plus Thunderbolt 3 met 65 W Power Delivery.
BenQ levert een fabriekskalibratierapport; de monitor is Pantone- en Calman-gecertificeerd. KVM, DualView en verschillende kleurmodi maken hem bijzonder interessant voor gebruikers die meerdere computers of verschillende kleurruimten gebruiken.
Voor krachtige MacBook Pro-configuraties kan 65 W bij hoge langdurige belasting minder comfortabel zijn dan 96 W. Voor veel normale workflows is het echter voldoende.
4K, 5K of 5K2K: welke resolutie is ideaal voor een Mac?
Een algemene regel zoals ‘32 inch heeft 5K nodig’ is te kort door de bocht. Doorslaggevend is het samenspel tussen schermgrootte, resolutie, kijkafstand en gewenste werkruimte.
| Formaat | Sterk punt | Typische toepassing |
|---|---|---|
| 27" QHD | voordelig, eenvoudige schaling | Office, tweede monitor, programmeren |
| 27" 4K | goede scherpte, ruime keuze | Office, foto, video, dagelijks gebruik |
| 27" 5K | zeer hoge pixeldichtheid | premium Mac-werkplek, ontwerp, foto |
| 32" 4K | grote weergave en werkruimte | allround, video, gaming |
| 40" 5K2K | zeer brede werkruimte | multitasking, tijdlijn, programmeren, audio |
macOS-schaling: waarom pixeldichtheid belangrijker is dan alleen ‘4K’ of ‘5K’
macOS kan beeldschermen geschaald aansturen: de interface oogt bijvoorbeeld zo groot als bij een lagere logische resolutie, maar wordt intern met aanzienlijk meer pixels gerenderd. Daardoor kunnen tekst, pictogrammen en interface-elementen zeer verfijnd ogen.
Het 27-inch Studio Display bereikt met 5120 × 2880 pixels ongeveer 218 ppi. Een 27-inch 4K-monitor heeft een lagere pixeldichtheid, maar ziet er toch aanzienlijk verfijnder uit dan 27-inch QHD. Een grote 40-inch 5K2K-monitor geeft juist prioriteit aan horizontale werkruimte.
Thunderbolt, USB-C, DisplayPort of HDMI op de Mac?
Thunderbolt
Thunderbolt is bijzonder gemakkelijk als je MacBook, beeldscherm en snelle randapparatuur met zo weinig mogelijk kabels wilt verbinden. Moderne Thunderbolt-monitoren kunnen beeldsignaal, gegevens, USB-hub en stroomvoorziening combineren.
USB-C
USB-C beschrijft in eerste instantie de stekker, niet automatisch de ondersteunde functies. Controleer daarom of de monitor DisplayPort Alt Mode en voldoende Power Delivery voor je MacBook biedt.
DisplayPort en HDMI
Voor Mac mini en Mac Studio zijn HDMI of DisplayPort via een passende USB-C-/Thunderbolt-adapter vaak ruim voldoende. Vooral gamingmonitoren bieden via deze aansluitingen hoge verversingssnelheden. Welk maximum mogelijk is, hangt af van het concrete Mac-model.
Welke monitor voor MacBook Pro en MacBook Air?
Bij de MacBook is een oplossing met één kabel bijzonder prettig. Een monitor met Thunderbolt of USB-C kan beeld doorgeven, USB-accessoires aansluiten en de laptop tegelijk opladen.
Studio Display en LG UltraFine leveren tot 96 W en zijn daarom bijzonder geschikt voor een opgeruimde MacBook-werkplek. De BenQ PD2725U levert 65 W. Bij de Dell U2724D en Samsung Neo G7 moet je eerder rekening houden met een aparte stroomvoorziening of een extra dock.
Welke monitor voor Mac mini?
Bij de Mac mini is Power Delivery irrelevant, omdat de computer een eigen voeding heeft. Daardoor kun je sterker kiezen op resolutie, formaat, ergonomie en prijs.
Voor een klassiek premiumbureau is 27-inch 4K of 5K zeer prettig. Wie veel multitaskt, kan een grote 5K2K-ultrawide gebruiken. Voor gaming kan een 32-inch 4K-monitor met hoge verversingssnelheid interessant zijn.
Als je nog in het algemeen twijfelt tussen desktopmodellen, helpt onze vergelijking Mac mini of Mac Studio.
Welke monitor voor Mac Studio?
De Mac Studio is bijzonder geschikt voor veeleisende workflows met meerdere beeldschermen, foto, video en audio. Hier is het zinvol het beeldscherm sterker op het eigenlijke werkgebied te kiezen.
Voor foto en ontwerp zijn hoge pixeldichtheid en nauwkeurige kleurweergave interessant. Video-editors profiteren vaak van meer werkruimte; een 40-inch 5K2K-ultrawide kan tijdlijn en voorbeeldvenster tegelijk ruim weergeven.
Welke externe monitor voor iPad Pro en iPad Air?
Moderne iPads met USB-C of Thunderbolt kunnen externe beeldschermen gebruiken. Welke functies en resoluties beschikbaar zijn, hangt af van het concrete iPad-model en iPadOS.
Voor een iPad is USB-C of Thunderbolt bijzonder gemakkelijk. Monitoren met ingebouwde stroomvoorziening kunnen de iPad tegelijk opladen. Als je het beeldscherm zowel met Mac als iPad gebruikt, zijn modellen met meerdere ingangen of KVM-functies bijzonder praktisch.
Welke monitor voor fotobewerking en videomontage op de Mac?
Voor fotobewerking zijn kleurruimte, kalibreerbaarheid, uniformiteit en een passende pixeldichtheid belangrijker dan hoge verversingssnelheden. Studio Display en BenQ PD2725U zijn daarom bijzonder interessante kandidaten. De LG UltraFine combineert grote werkruimte met 99 % DCI-P3 en hardwarekalibratie.
Bij videomontage kan extra horizontale ruimte helpen, vooral voor lange tijdlijnen en veel panelen. Wie vooral kleurkritisch werkt, moet toch niet alleen op formaat kiezen.
Meer aanwijzingen vind je in onze gids ‘Welke Mac voor fotobewerking?’.
Onze aanbevelingen per gebruiksdoel
- Beste Apple-integratie: Apple Studio Display 2026
- Maximale werkruimte: LG UltraFine 40U990A-W
- Office / voordelige tweede monitor: Dell UltraSharp U2724D
- Gaming & hoge verversingssnelheid: Samsung Odyssey Neo G7 32"
- Foto, video & ontwerp: BenQ PD2725U
Veelgestelde vragen over monitoren voor Mac
Is 4K of 5K beter voor een Mac?
Op 27 inch biedt 5K een bijzonder hoge pixeldichtheid en zeer verfijnde macOS-weergave. 4K is voordeliger en biedt veel meer keuze. Voor veel gebruikers is 27-inch 4K een goed compromis; wie prioriteit geeft aan Retina-achtige scherpte profiteert van 5K.
Kan ik elke 4K-monitor op de Mac gebruiken?
In principe werken veel 4K-beeldschermen. Controleer echter resolutie, gewenste verversingssnelheid, aansluiting en beeldschermondersteuning van jouw concrete Mac-model.
Heb ik Thunderbolt nodig voor een Mac-monitor?
Nee. Thunderbolt is vooral gemakkelijk voor MacBooks en snelle randapparatuur. Mac mini en Mac Studio kunnen ook heel goed via HDMI of passende DisplayPort-verbindingen worden gebruikt.
Hoeveel watt moet een USB-C-monitor voor een MacBook leveren?
Dat hangt af van het MacBook-model en de belasting. 65 W kan voor veel apparaten en dagelijkse workflows voldoende zijn; krachtige MacBook Pro-modellen profiteren van hogere Power Delivery. Een beeldscherm met 96 W biedt meer reserves.
Is een ultrawidemonitor goed voor de Mac?
Ja, vooral voor multitasking, videomontage, programmeren en muziekproductie. Let op resolutie en pixeldichtheid. Een 5K2K-ultrawide biedt meer verticale pixels dan typische 3440×1440-ultrawides en is daarom bijzonder geschikt voor productieve workflows.
Conclusie: de beste Mac-monitor is niet voor iedereen dezelfde
Het Apple Studio Display is de meest complete premiumoplossing als Apple-integratie en hoge pixeldichtheid vooropstaan. De LG UltraFine 40U990A-W biedt uitzonderlijk veel werkruimte. De BenQ PD2725U richt zich op creatieve gebruikers, terwijl de Samsung Odyssey Neo G7 prioriteit geeft aan gaming en hoge verversingssnelheden. De Dell U2724D is een degelijke kantoor- en tweede monitor, maar bereikt bij pixeldichtheid niet het niveau van 4K of 5K.
Bepaal daarom eerst wat voor jou belangrijker is: maximale scherpte, grote werkruimte, kleurgetrouwheid, hoge verversingssnelheid of een verbinding met één kabel naar de MacBook. Daarna wordt kiezen aanzienlijk eenvoudiger.
De juiste Mac bij je monitor vinden
Ontdek refurbished MacBook Pro, Mac mini, Mac Studio en andere Apple-computers voor jouw werkplek.
Passende Mac-gidsen
- Welke Mac past bij mij?
- Welke Mac voor fotobewerking?
- Mac mini of Mac Studio?
- Externe SSD voor Mac: 5 aanbevelingen
- Een nieuwe Mac goed instellen
* Als Amazon-partner verdienen we aan in aanmerking komende verkopen.














Delen:
Wat betekent refurbished Apple kopen? Verschillen, kwaliteit & koopadvies voor 2026
De beste tv's voor gaming in 2026 – PS5, Switch, Xbox en pc