Monitor pro Mac

Aktualizováno: srpen 2026 · Doba čtení: přibližně 16 minut

Který monitor se nejlépe hodí k MacBooku Pro, MacBooku Air, Macu mini, Macu Studio nebo iPadu? Nerozhodují jen palce a rozlišení. Pro dobré pracoviště s Macem hrají roli především hustota pixelů, škálování macOS, zobrazení barev, USB-C/Thunderbolt, nabíjecí výkon a skutečný účel použití.

V tomto nákupním průvodci porovnáváme pět různých koncepcí displejů – od 27palcového Studio Display s 5K přes 40palcový ultraširoký monitor 5K2K až po herní monitor 4K – a ukazujeme, který model má smysl pro kancelářskou práci, úpravu fotografií, video, multitasking a hraní na Macu.

Který monitor je nejlepší pro Mac?

Pokud hledáš typické ostré zobrazení Applu, je 27palcový displej 5K zvlášť atraktivní. Pro maximální pracovní plochu se hodí 40palcový ultraširoký monitor 5K2K. 27palcový QHD může být levným monitorem pro produktivitu, ale text a rozhraní jsou méně jemné než u 4K nebo 5K. Pro hraní jsou zajímavé 4K a vysoké obnovovací frekvence. Důležité: Monitor vybírej podle svého pracovního postupu – nejen podle nejvyššího rozlišení.

Porovnání pěti monitorů pro Mac a iPad

Model Velikost / rozlišení Zvláštnost Ideální pro Amazon
Apple Studio Display (2026) 27" · 5120 × 2880 · 60 Hz 218 ppi, P3, Thunderbolt 5, nabíjení 96 W Integraci s Apple, fotografie, design, kancelářskou práci Prohlédnout na Amazonu*
LG UltraFine 40U990A-W 40" · 5120 × 2160 · až 120 Hz 21:9, Nano IPS Black, Thunderbolt 5, 96 W Multitasking, video, programování, velké časové osy Prohlédnout na Amazonu*
Dell UltraSharp U2724D 27" · 2560 × 1440 · 120 Hz IPS Black, výbornou ergonomii, velké barevné prostory Kancelářskou práci, programování, levný druhý monitor Prohlédnout na Amazonu*
Samsung Odyssey Neo G7 32" · 3840 × 2160 · 165 Hz Mini-LED, zakřivení 1000R, vysokou obnovovací frekvenci Hraní, média, univerzální sestavu 4K Prohlédnout na Amazonu*
BenQ PD2725U 27" · 3840 × 2160 · 60 Hz 95 % P3, Thunderbolt 3, KVM, kalibraci z výroby Fotografie, video, grafický design Prohlédnout na Amazonu*

* Partnerský odkaz. Ceny a dostupnost se na Amazonu mohou měnit.

Apple Studio Display 2026: Nejlepší integrace pro Mac

Monitor Apple Studio Display 2026 je nejpřirozenějším prémiovým řešením pro uživatele, kteří chtějí co nejjednotnější zkušenost s Apple. 27palcový panel 5K Retina nabízí 5120 × 2880 pixelů při 218 ppi, 600 nitů, barevný prostor P3 a True Tone.

Verze z roku 2026 má dva porty Thunderbolt 5 a dva porty USB-C. Hostitelský port může kompatibilní MacBook nabíjet výkonem až 96 W. Kamera, reproduktory a mikrofony jsou integrované.

Pro koho se Studio Display vyplatí?

Především pro uživatele MacBooku Pro, Macu mini a Macu Studio, kteří si cení velmi jemného zobrazení textu, typického škálování Applu a kvalitního displeje vše v jednom. Pro hraní naopak 60 Hz není hlavní předností.

Prohlédnout Apple Studio Display na Amazonu*

LG UltraFine 40U990A-W: Ultraširoký 5K2K pro maximální pracovní plochu

Monitor LG UltraFine 40U990A-W je velký 40palcový ultraširoký monitor s 5120 × 2160 pixely ve formátu 21:9. Široká pracovní plocha se hodí zvlášť pro multitasking, střih videa, programování, hudební produkci a rozsáhlé tvůrčí pracovní postupy na Macu.

LG kombinuje Nano IPS Black s 99 % DCI-P3, DisplayHDR 600, až 120 Hz, Thunderbolt 5 a až 96 W Power Delivery. Monitor je tak zvlášť zajímavý pro časové osy Final Cut/DaVinci, hudební produkci, programování a uživatele s mnoha okny.

5K2K není totéž jako 27 palců 5K

27palcový displej 5K rozděluje 5120 × 2880 pixelů na menší plochu, a dosahuje tak výrazně vyšší hustoty pixelů. 40palcový ultraširoký monitor 5K2K naopak upřednostňuje šířku a pracovní plochu.

Prohlédnout LG UltraFine 40U990A-W na Amazonu*

Dell UltraSharp U2724D: Monitor QHD pro kancelářskou práci a produktivitu

Monitor Dell UltraSharp U2724D nabízí 27 palců, 2560 × 1440 pixelů a 120 Hz. Panel IPS Black podle Dellu pokrývá 98 % Display P3 a 98 % DCI-P3 a z výroby má specifikaci Delta E < 2.

Pro kancelářskou práci, programování a jako levný druhý monitor je to zajímavá kombinace. Jako hlavní displej pro uživatele přicházející z displeje Retina MacBooku bys ale měl vědět: QHD na 27 palcích má výrazně nižší hustotu pixelů než 4K nebo 5K.

Důležité pro uživatele MacBooků

U2724D má USB-C pro data, ale není klasickým řešením s jediným kabelem pro nabíjení notebooku a obrazový signál. Pro tento účel jsou monitory Thunderbolt/USB-C jako Studio Display, LG UltraFine nebo BenQ pohodlnější.

Prohlédnout Dell UltraSharp U2724D na Amazonu*

Samsung Odyssey Neo G7 32 palců: 4K a 165 Hz pro hraní

Monitor Samsung Odyssey Neo G7 S32BG750NP je 32palcový monitor 4K s podsvícením Mini-LED, zakřivením 1000R a až 165 Hz. Je proto více zaměřený na hraní a média než na klasické kancelářské pracoviště Apple.

Pro uživatele Macu je kombinace 3840 × 2160 pixelů a vysoké obnovovací frekvence zajímavá, pokud použitý Mac, port a kabel podporují požadovanou kombinaci rozlišení a obnovovací frekvence.

Neo G7 používá DisplayPort a HDMI a nenabízí řešení pro MacBook s jediným kabelem a nabíjením USB-C. Pro Mac mini nebo Mac Studio je to méně důležité.

Prohlédnout Samsung Odyssey Neo G7 na Amazonu*

BenQ PD2725U: Monitor 4K pro fotografie, video a design

Monitor BenQ PD2725U zůstává zajímavou volbou pro tvůrčí pracovní postupy. Nabízí 27 palců, 3840 × 2160 pixelů, 95 % DCI-P3, 100 % sRGB a Rec.709 i Thunderbolt 3 s 65 W Power Delivery.

BenQ dodává zprávu o kalibraci z výroby; monitor má certifikaci Pantone a Calman. KVM, DualView a různé barevné režimy ho dělají zvlášť zajímavým pro uživatele používající více počítačů nebo různé barevné prostory.

U výkonných konfigurací MacBooku Pro může být 65 W při vysoké trvalé zátěži méně pohodlných než 96 W. Pro mnoho běžných pracovních postupů to přesto stačí.

Prohlédnout BenQ PD2725U na Amazonu*

4K, 5K, nebo 5K2K: Jaké rozlišení je ideální pro Mac?

Paušální pravidlo jako „32 palců potřebuje 5K“ nestačí. Rozhodující je souhra velikosti obrazovky, rozlišení, vzdálenosti sledování a požadované pracovní plochy.

Formát Silná stránka Typické použití
27" QHD levné, jednoduché škálování Kancelářská práce, druhý monitor, programování
27" 4K dobrá ostrost, velký výběr Kancelářská práce, fotografie, video, každodenní použití
27" 5K velmi vysoká hustota pixelů Prémiové pracoviště s Macem, design, fotografie
32" 4K velké zobrazení a pracovní plocha Univerzální použití, video, hraní
40" 5K2K velmi široká pracovní plocha Multitasking, časová osa, programování, audio

Škálování macOS: Proč je hustota pixelů důležitější než samotné „4K“ nebo „5K“

macOS může displeje provozovat se škálováním: rozhraní například působí stejně velké jako při nižším logickém rozlišení, ale interně se vykresluje s výrazně více pixely. Text, ikony a prvky rozhraní tak mohou vypadat velmi jemně.

27palcový Studio Display dosahuje s 5120 × 2880 pixely přibližně 218 ppi. 27palcový monitor 4K má nižší hustotu pixelů, ale přesto vypadá výrazně jemněji než 27palcový QHD. Velký 40palcový monitor 5K2K naopak upřednostňuje vodorovnou pracovní plochu.

Thunderbolt, USB-C, DisplayPort, nebo HDMI na Macu?

Thunderbolt

Thunderbolt je zvlášť pohodlný, pokud chceš MacBook, displej a rychlé periferie propojit co nejmenším počtem kabelů. Moderní monitory Thunderbolt mohou kombinovat obrazový signál, data, USB hub a napájení.

USB-C

USB-C označuje nejprve konektor – ne automaticky podporované funkce. Proto ověř, zda monitor nabízí DisplayPort Alt Mode a dostatečné Power Delivery pro tvůj MacBook.

DisplayPort a HDMI

Pro Mac mini a Mac Studio často úplně stačí HDMI nebo DisplayPort přes vhodný adaptér USB-C/Thunderbolt. Zvlášť herní monitory přes tyto porty nabízejí vysoké obnovovací frekvence. Možné maximum závisí na konkrétním modelu Macu.

Který monitor pro MacBook Pro a MacBook Air?

U MacBooku je řešení s jediným kabelem zvlášť příjemné. Monitor s Thunderbolt nebo USB-C může přenášet obraz, připojovat příslušenství USB a současně nabíjet notebook.

Studio Display a LG UltraFine dodávají až 96 W, a proto se zvlášť dobře hodí pro uklizené pracoviště s MacBookem. BenQ PD2725U dodává 65 W. U Dellu U2724D a Samsungu Neo G7 bys měl spíše počítat se samostatným napájením nebo dalším dokem.

Který monitor pro Mac mini?

U Macu mini je Power Delivery nepodstatné, protože počítač má vlastní napájecí zdroj. Můžeš proto více vybírat podle rozlišení, velikosti, ergonomie a ceny.

Pro klasický prémiový pracovní stůl je 27 palců 4K nebo 5K velmi příjemných. Kdo hodně využívá multitasking, může používat velký ultraširoký monitor 5K2K. Pro hraní může být zajímavý 32palcový monitor 4K s vysokou obnovovací frekvencí.

Pokud ještě obecně váháš mezi stolními modely, pomůže naše porovnání Mac mini, nebo Mac Studio.

Který monitor pro Mac Studio?

Počítač Mac Studio se zvlášť hodí pro náročné pracovní postupy s více displeji, fotografiemi, videem a audiem. Tady se vyplatí vybírat displej více podle skutečné oblasti práce.

Pro fotografie a design je zajímavá vysoká hustota pixelů a přesné zobrazení barev. Střihači videa často těží z větší pracovní plochy; 40palcový ultraširoký monitor 5K2K může velkoryse zobrazovat časovou osu i náhledové okno současně.

Který externí monitor pro iPad Pro a iPad Air?

Moderní iPady s USB-C nebo Thunderbolt mohou používat externí displeje. Dostupné funkce a rozlišení závisí na konkrétním modelu iPadu a iPadOS.

Pro iPad je USB-C nebo Thunderbolt zvlášť pohodlný. Monitory s integrovaným napájením mohou iPad současně nabíjet. Pokud obrazovku používáš s Macem i iPadem, jsou zvlášť praktické modely s více vstupy nebo funkcemi KVM.

Který monitor pro úpravu fotografií a střih videa na Macu?

Pro úpravu fotografií jsou barevný prostor, možnost kalibrace, rovnoměrnost a odpovídající hustota pixelů důležitější než vysoké obnovovací frekvence. Studio Display a BenQ PD2725U jsou proto zvlášť zajímaví kandidáti. LG UltraFine kombinuje velkou pracovní plochu s 99 % DCI-P3 a hardwarovou kalibrací.

Při střihu videa může pomoci také vodorovná plocha – zejména pro dlouhé časové osy a mnoho panelů. Kdo pracuje především s důrazem na přesné barvy, neměl by přesto rozhodovat jen podle velikosti.

Další rady najdeš v našem průvodci „Který Mac pro úpravu fotografií?“.

Naše doporučení podle účelu použití

  • Nejlepší integrace s Apple: Apple Studio Display 2026
  • Maximální pracovní plocha: LG UltraFine 40U990A-W
  • Kancelářská práce / levný druhý monitor: Dell UltraSharp U2724D
  • Hraní & vysoká obnovovací frekvence: Samsung Odyssey Neo G7 32"
  • Fotografie, video & design: BenQ PD2725U

Časté dotazy k monitorům pro Mac

Je pro Mac lepší 4K, nebo 5K?

Na 27 palcích nabízí 5K zvlášť vysokou hustotu pixelů a velmi jemné zobrazení macOS. 4K je levnější a nabízí výrazně větší výběr. Pro mnoho uživatelů je 27 palců 4K dobrým kompromisem; kdo upřednostňuje ostrost podobnou Retině, získá výhodu z 5K.

Můžu na Macu používat každý monitor 4K?

V zásadě funguje mnoho displejů 4K. Ověř ale rozlišení, požadovanou obnovovací frekvenci, port a podporu displejů svého konkrétního modelu Macu.

Potřebuji Thunderbolt pro monitor k Macu?

Ne. Thunderbolt je pohodlný především pro MacBooky a rychlé periferie. Mac mini a Mac Studio mohou velmi dobře fungovat také přes HDMI nebo vhodné připojení DisplayPort.

Kolik wattů by měl monitor USB-C dodávat MacBooku?

Záleží na modelu MacBooku a zátěži. 65 W může stačit pro mnoho zařízení a běžných pracovních postupů; výkonné modely MacBooku Pro těží z vyššího Power Delivery. Displej s 96 W nabízí větší rezervu.

Je ultraširoký monitor dobrý pro Mac?

Ano, zejména pro multitasking, střih videa, programování a hudební produkci. Sleduj rozlišení a hustotu pixelů. Ultraširoký monitor 5K2K nabízí více svislých pixelů než běžné ultraširoké monitory 3440×1440, a proto se zvlášť dobře hodí pro produktivní práci.

Závěr: Nejlepší monitor k Macu není pro každého stejný

Monitor Apple Studio Display je nejucelenějším prémiovým řešením, pokud jsou prioritou integrace s Apple a vysoká hustota pixelů. LG UltraFine 40U990A-W nabízí mimořádně velkou pracovní plochu. BenQ PD2725U je určen tvůrcům, zatímco Samsung Odyssey Neo G7 upřednostňuje hraní a vysoké obnovovací frekvence. Dell U2724D je solidní kancelářský a druhý monitor, ale hustotou pixelů nedosahuje úrovně 4K nebo 5K.

Nejprve proto rozhodni, co je pro tebe důležitější: maximální ostrost, velká pracovní plocha, věrnost barev, vysoká obnovovací frekvence nebo připojení k MacBooku jediným kabelem. Výběr pak bude výrazně jednodušší.

Najdi vhodný Mac k monitoru

Objev repasované MacBooky Pro, Macy mini, Macy Studio a další počítače Apple pro své pracoviště.

Související průvodci pro Mac

* Jako partner Amazonu získáváme odměnu z kvalifikovaných nákupů.

Kostenloser Versand Innerhalb der EU
12 Monate Garantie Refurbished vom Fachmann
Sichere Zahlarten Bedenkenlos einkaufen
Top Bewertungen 5 von 5 Sternen