Mac OS X USB Stick

Luo käynnistettävä USB-tikku Apple Mac OS X:llä myös alempaan versioon

Tänään kuvailen sinulle, kuinka voit luoda käynnistyvän USB-muistin hätätilanteessa tai päivittää tai alentaa olemassa olevaa Mac OS X -käyttöjärjestelmää.

Toisin kuin jotkut Internetistä löytyvät väitteet, tällä hetkellä on mahdollista päivittää käyttöjärjestelmä uudelleen, eli asentaa aikaisempi käyttöjärjestelmä.

Jos iMacin, MacBook Pron tai Mac Mini / Pro julkaisupäivä oli 2013 ja ensimmäiset laitteet julkaistiin Esimerkki OS X Mavericks 10:n kanssa.9 on julkaistu, voit päivittää laitteen uudelleen tähän käyttöjärjestelmään, jos se on päivitetty.

Ei ole mahdollista asentaa käyttöjärjestelmää, joka on julkaistu ennen laitteesi julkaisupäivää.

  

Tässä on joitain Applen käyttöjärjestelmien julkaisupäiviä:

Mac OS X Snow Leopard 10.6-28.08.2009

Mac OS X Lion 10.7-20.112011

Mac OS X Mountain Lion 10.8-25.112012

Mac OS X Mavericks 10.9-22.102013

Mac OS X Yosemite 10.10-16.102014

Mac OS X El Capitan 10.11-30.092015

Mac OS X Sierra 10.12-20.092016

Mac OS X High Sierra 10.13-25.092017

Mac OS X Mojave 10.14-24.092018

Mac OS X Catalina 10.15-07.102019

Mac OS X Big Sur 11.0-12.112020

Mac OS X Monterey 12.0-25.102021

Mac OS Ventura 13.0-24.102022

Mac OS Sonoma 14.0-26.092023

Käynnistettävä tikku voidaan luoda kahdella tavalla:

1. Integroitu Apple-työkalu, joka käynnistetään päätteen kautta.

2. Ilmainen ohjelmisto, kuten DiskMaker for Mac OS X.


USB-tikun luominen

Ensin tarvitsemme käyttöjärjestelmän kuvan, eli tiedoston, joka sisältää ohjelmiston.

Suosittelen aina vain kuvia suoraan Applesta, koska muilla sivustoilla saattaa olla integroituja haittaohjelmia.

Tässä on kuvia käyttöjärjestelmille suoraan Applelta:


High Sierra: https://apps.apple.com/de/app/macos-high-sierra/id.

Mojave: https://apps.apple.com/de/app/macos-mojave/id13985.

Catalina: https://apps.apple.com/de/app/macos-catalina/id146.

Big Sur: https://apps.apple.com/de/app/macos-big-sur/id1526878132/

Monterey: https://apps.apple.com/de/app/macos-monterey/id1576738294?mt=12

Ventura: https://apps.apple.com/app/macos-ventura/id1638787999?mt=12

Sonoma: https://apps.apple.com/de/app/macos-sonoma/id6450717509?mt=12

Lataa vain vaadittu kuva, mutta älä asenna sitä. Kun lataus on valmis, tikku voidaan luoda.

Tikun luomiseen tarvitaan 8 Gt:n USB-tikku vanhemmille käyttöjärjestelmille Mojaveen asti. Catalinalle sen pitäisi olla suurempi tikku 16 Gt.

Ensin tikku on poistettava.

Tee tämä avaamalla levyapuohjelma (napsauta oikeassa yläkulmassa olevaa suurennuslasia ja etsi ja valitse Levytyökalu).

Valitse ja poista muistilevy levyapuohjelmassa ja anna sille nimi (Mac OS Extended /Guide -osiotaulukko).

Kutsun sauvaa tässä "tyhjäksi".

Jos muistitikku poistetaan, sulje levyapuohjelma.

Jos luot tikun käyttämällä ohjelmistoa, kuten Diskimage, voit ohittaa seuraavat vaiheet ja käynnistää ohjelmiston.

Tämä kuvaus viittaa integroituun Apple-työkaluun käynnistystikun luomiseen.

Avaa pääte (klikkaa suurennuslasia oikeassa yläkulmassa ja etsi pääte ja vahvista).

Tässä ovat päätekomennot eri käyttöjärjestelmille:

Sonoma:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ Sonoma.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty

Ventura:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ Ventura.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty

Monterey:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ Monterey.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/tyhjä

Big Sur:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ Big\ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/tyhjä

Catalina:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty

Mojave:

sudo /Sovellukset/Asenna\macOS\mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty


High Sierra:

sudo /Sovellukset/Asenna\macOS\High\Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty


Sierra:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty

El Capitan:

sudo /Sovellukset/Asenna\ macOS\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/empty

Komento voidaan yksinkertaisesti kopioida ja liittää päätteeseen. Jos olet myös nimennyt kepin tyhjäksi, sinun tarvitsee vain painaa Enter-näppäintä. Jos olet nimennyt kepille jollain muulla nimellä, tyhjä on korvattava sille antamallasi nimellä.

Nyt sinun on vahvistettava se syöttämällä järjestelmänvalvojan salasana, jota käytät Mac OS X:ssä, ja vahvista se sitten Y-näppäimellä.

Nyt keppi on luotu. Pääte ilmoittaa, kun tikku on valmis.


Asennus:

Jotta käyttöjärjestelmä voidaan asentaa tikun kautta, se on luonnollisesti liitettävä laitteeseen. Jos laite ei ole vielä sammutettu, sammuta laite.

Aloittaaksesi tikusta, vasenta ALT (Option) -näppäintä on painettava ja painettava, kunnes tikku tulee näyttöön (Asenna Mac OS.).

Valitse sitten keppi ja aloita.

Valitse sitten haluamasi kieli.

Jos haluat täydellisen uuden asennuksen (puhdas asennus, ilman kaikkia tietojasi) tai alemman/vanhemman käyttöjärjestelmän, kiintolevy on ensin poistettava. Yksinkertaisen päivityksen vuoksi, jos haluat säilyttää tietosi, tämä ei ole välttämätöntä. Täältä voit siirtyä suoraan asentamaan macOS:n ja vahvistamaan lisävaiheet.


Kuvaus alempaan versioon/puhdas asennus (huom. kaikki tiedot poistetaan)

Valitse valikosta Levytyökalu.

Napsauta kiintolevyapuohjelmassa "Näyttö" vasemmassa yläkulmassa ja aseta se arvoon "Näytä kaikki laitteet".

Valitse kiintolevy/SSD - älä osiot!

Napsauta sitten Poista ja anna kiintolevylle nimi. Vahvista sitten koko asia.

Jos kiintolevy tyhjennetään, sulje Disk Utility -ohjelma.

Nyt käyttöjärjestelmä voidaan asentaa uudelleen. Voit tehdä tämän siirtymällä kohtaan "Asenna macOS" ja jatkamalla.

Vahvista kaikki muut vaiheet Jatka-painikkeella ja valitse kiintolevy, jolle käyttöjärjestelmä asennetaan.

Vahvista lopuksi asennus.

Apple kuvailee koko asian täällä jälleen suoraan, jos jokin on epäselvää:

https://support.apple.com/de-de/HT201372

Huomio erittäin tärkeä! Kytke laite aina virtalähteeseen/virtalähteeseen asennuksen aikana. Odota aina asennuksen valmistumista. Joissakin käyttöjärjestelmissä, kuten High Sierra, Mojave tai Catalina, laiteohjelmisto asennetaan myös uudelleen. Joskus näyttö pimenee kokonaan useiksi sekunneiksi tai jopa minuuteiksi, jolloin saatat virheellisesti olettaa asennuksen epäonnistuneen ja sammuttaa sitten laitteen. käynnistyy uudelleen. Älä missään tapauksessa sammuta tai käynnistä laitetta uudelleen, sillä muuten laiteohjelmisto voi vaurioitua eikä laite enää käynnisty ollenkaan. Jos näyttö pimenee, odota vähintään 30 minuuttia. kunnes teet jotain.

Huom. Emme ota vastuuta mahdollisista virheistä! Toimit omalla vastuullasi, minkä vuoksi asennukset saa suorittaa vain kokeneet käyttäjät.

Apple kunnostaa intohimolla

Apple kunnosti valtavan valikoiman kunnostettuja MacBook Prota. iMacs. Mac Mini. iPadit. Apple Displays.
Ostamalla käytetyn ja kunnostetun Applen suojelet ympäristöä, koska uutta laitetta ei tarvitse valmistaa. Tämä tarkoittaa, että uusia resursseja ei tarvita ja laitteet ovat myös huomattavasti halvempia – säästät siis rahaa.

Apple käytetty ja kunnostettu

Osta käytetty Apple, suojele ympäristöä ja säästä rahaa
Kestävä elektroniikka on tulevaisuutta. Kiertotalous on avainsana - kiertotalous. Tarkistamme ja puhdistamme jokaisen laitteen yksityiskohtaisesti. Laitteet ovat virheettömiä. Siksi tarjoamme 12 kuukauden takuun kaikille kunnostetuille Apple MacBookeille, iMaceille, iPadeille, iPhoneille ja muille täällä tarjotuille laitteille. Anna kunnostetun Apple-laitteen laadun vakuuttaa sinut ja auttaa suojelemaan ympäristöä. Ostamalla käytetyn Apple MacBook Pron, iMacin, iPhonen, iPadin tai yleisesti käytettyjä tavaroita säästät paitsi rahaa, myös osallistut aktiivisesti ympäristönsuojeluun.